Prispôsobené platne z nehrdzavejúcej ocele 316 a 316L: Sprievodca výberom
Apr 27, 2025
Zanechajte správu
316 vs 316L tanier: Aký je rozdiel
316 a 316L sú rovnaká skupina austenitických zliatin s molybdénom{2}}, UNS S31600 a UNS S31603, ktoré sa líšia iba obsahom uhlíka. 316 povoľujú obsah uhlíka až 0,08 percenta; 316L ho obmedzuje na 0,030 percenta. Tento jediný rozdiel riadi zvárateľnosť: keď sa 316 zahreje na teplotu približne 425 až 815 stupňov C, uhlík sa môže spojiť s chrómom na hraniciach zŕn, čím sa ochudobňuje okolitá matrica a oblasť ovplyvnená teplom zvaru zostáva citlivá na medzikryštalickú koróziu. 316L s veľmi nízkym obsahom uhlíka zabraňuje tejto senzibilizácii v ťažkých častiach, takže sa môže dodatočne zvárať{15} žíhanie. Z rovnakého dôvodu je 316L uprednostňovaný pre zariadenia, ktoré budú neskôr prevádzkované pri teplote približne nad 425 stupňov C, ako sú chemické nádoby a nádrže na-spracovanie potravín.
Chemické zloženie podľa ASTM A240
Limity zloženia platní, dosiek a pásov sa riadia normou ASTM A240. Chróm a nikel stabilizujú austenit, molybdén poskytuje odolnosť proti korózii chloridmi a uhlík je jediným prvkom, ktorý sa medzi týmito dvoma druhmi líši.
| Prvok | 316 S31600 | 316L S31603 |
|---|---|---|
| Uhlík, max | 0.08 | 0.030 |
| Mangán, max | 2.00 | 2.00 |
| Fosfor, max | 0.045 | 0.045 |
| Síra, max | 0.030 | 0.030 |
| kremík, max | 0.75 | 0.75 |
| Chromium | 16.0-18.0 | 16.0-18.0 |
| Nikel | 10.0-14.0 | 10.0-14.0 |
| molybdén | 2.0-3.0 | 2.0-3.0 |
| Dusík, max | 0.10 | 0.10 |
Mechanické vlastnosti podľa ASTM A240
Minimálne vlastnosti žíhania pre dosku sú uvedené nižšie. Nižší uhlík 316L mierne znižuje jeho minimálnu pevnosť v ťahu a medzu klzu; ak komponent nie je zváraný a záleží na pevnosti, možno použiť 316 a spracovanie za studena zvyšuje oba stupne nad tieto minimá.
| Nehnuteľnosť | 316 S31600 | 316L S31603 |
|---|---|---|
| Pevnosť v ťahu, min | 515 MPa | 485 MPa |
| Medza klzu, min 0,2 percentný posun | 205 MPa | 170 MPa |
| Medza klzu, posun min. 1 %. | 260 MPa | 260 MPa |
| Predĺženie, min | 40 percent | 40 percent |
| Tvrdosť, max | 95 HRB | 95 HRB |
Zváranie a medzikryštalická korózia
Oba druhy sú zvárané TIG, MIG, plazmou, pod tavivom a odporovým procesom. Pri viac-prechodových zvaroch na hrubej doske 316 môže opakované zahrievanie skorších prechodov do rozsahu senzibilizácie spôsobiť zrážanie karbidu chrómu; špecifikácia 316L odstraňuje toto riziko, a preto sú nádrže, potrubia a chemické kontajnery takmer vždy postavené z 316L. Tam, kde konštrukčné pravidlá vyžadujú stabilizovaný alebo nízko{7}}karbónový stupeň pre prevádzku pri zvýšených-teplotách nad približne 425 stupňov C, je opäť štandardnou voľbou 316L. Postupy zvárania by mali byť stále kvalifikované a morenie a pasivácia po zváraní obnovujú odolnosť tepelne-zóny ovplyvnenej koróziou.
Formy tanierov, rozmery a zákazkové obstarávanie
Rozmery platní a plechov sú typicky definované podľa tolerancií ASTM A480, s bežnými hrúbkami od 4 do 100 mm, šírkami od 1000 do 3500 mm a dĺžkami, aby vyhovovali výrobe, napríklad 2440 a 6000 mm. Štandardné povrchové úpravy zahŕňajú NO.1 za tepla-valcované žíhané a morené, 2B za studena{11}}valcované, BA lesklo žíhané a č.4 kartáčované. Zákazkové obstarávanie by malo špecifikovať triedu a číslo UNS, štandard, rozmery, stav hrany, povrchovú úpravu a úroveň kontroly. Materiálová dokumentácia bežne zahŕňa osvedčenie o skúške mlyna podľa EN 10204 3.1, chemické a mechanické správy a, ak je to špecifikované, overenie PMI obsahu molybdénu, ultrazvukové testovanie a inšpekciu treťou stranou. Hustota pre výpočet hmotnosti je asi 7,99 g/cm3.
Často kladené otázky
Otázka: Mám si objednať tanier 316 alebo 316L?Pre akúkoľvek zváranú nádrž, nádobu alebo potrubie zvoľte 316L, aby ste predišli medzikryštalickej korózii v zóne zvaru. Pre -zvárané obrábané alebo za studena tvarované diely{3}} ponúka 316 mierne vyššiu minimálnu pevnosť.
Otázka: Aký je cenový rozdiel medzi 316 a 316L?Ceny týchto dvoch tried sú zvyčajne veľmi blízko seba; verzia s nízkym{0}}uhlíkom stojí o niečo viac na tonu, ale šetrí náklady a riziko po-tepelnom spracovaní po zváraní.
Otázka: Môže byť doska 316L tvarovaná a opracovaná?áno. Austenitické triedy sú tvárne a dobre sa tvarujú; fungujú-tvrdnú rýchlejšie ako uhlíková oceľ, takže obrábanie využíva nižšie rýchlosti a kladný posuv s pevnými nástrojmi.
Otázka: Aká povrchová úprava sa dodáva na potravinárske alebo farmaceutické použitie?2B, BA alebo č.4 povrchové úpravy sú bežné; elektrolytické leštenie sa používa tam, kde sa vyžaduje najnižšia drsnosť povrchu a najlepšia čistiteľnosť.
Otázka: Ako sa overuje hrúbka dosky pri príjme?Merajte pomocou kalibrovaného ultrazvukového meradla vo viacerých bodoch a skontrolujte podľa tolerancií hrúbky ASTM A480; overte certifikát na EN 10204 3.1 kvôli sledovateľnosti.
Otázka: Môže byť doska 316 použitá pri vysokej teplote?Oba druhy rýchlo strácajú pevnosť nad približne 500 °C a nie sú odolné voči tečeniu; pre službu s trvalou zvýšenou-teplotou sú špecifikované stupne odolnosti 316H alebo teplu-.
Často kladené otázky
Q1. Aké sú UNS označenia 316 a 316L?
UNS S31600 a UNS S31603; oba patria do rovnakej rodiny austenitických{2}}nosičov molybdénu a líšia sa iba obsahom uhlíka (max. 0,08 oproti 0,030 max.).
Q2. Aké sú minimálne mechanické vlastnosti podľa ASTM A240?
316: pevnosť v ťahu 515 MPa a výťažok 205 MPa; 316L: 485 MPa a 170 MPa; obe vykazujú výťažnosť 260 MPa pri 1 percentnom posune, 40 percentnom predĺžení a maximálnej tvrdosti 95 HRB.
Q3. Aké rozmery platní sú bežne dostupné?
Hrúbky od 4 do 100 mm, šírky od 1000 do 3500 mm a dĺžky ako 2440 a 6000 mm, s toleranciami podľa ASTM A480.
Q4. Aké zváracie procesy sa používajú pre tieto druhy?
TIG, MIG, plazma, ponorený oblúk a odporové procesy; morenie a pasivácia po zváraní obnovujú odolnosť tepelne-ovplyvnenej oblasti proti korózii.
Q5. Aká dokumentácia sprevádza zákazkovú dodávku plechu?
Certifikát o skúške mlyna podľa EN 10204 3.1, chemické a mechanické správy a voliteľne PMI overenie obsahu molybdénu, ultrazvukové testovanie a kontrola treťou{1}}stranou; hustota je asi 7,99 g/cm3.
Zaslať požiadavku






