ASTM A270 TP304 zváraná rúrka z nehrdzavejúcej ocele: Vedenie sanitárneho potrubia
Oct 11, 2025
Zanechajte správu
ASTM A270 a sanitárna trubica TP304
ASTM A270 je štandardná špecifikácia pre bezšvíkové a zvárané sanitárne rúrky z austenitickej nehrdzavejúcej ocele používané v mliekarenskom, potravinárskom, nápojovom, farmaceutickom a biotechnologickom priemysle, kde povrchy prichádzajúce do styku s produktmi musia byť čistiteľné a odolné voči korózii. TP304 je najbežnejšia trieda: je to nehrdzavejúca oceľ typu 304 s 18-20 % chrómu a 8-11 % niklu, vyrábaná ako zváraná rúrka s vyhladeným zvarom, takže vnútorný povrch je rovnako čistiteľný ako základný kov. Pretože sa hygienické vedenia opakovane čistia žieravinami a kyslými roztokmi, rúrka musí spájať odolnosť proti korózii s hladkým povrchom, ktorý nezanecháva žiadnu stopu pre baktérie.
Chemické zloženie TP304 podľa ASTM A270
Požiadavky na zloženie pre TP304 v ASTM A270 sú uvedené nižšie. Jednotlivé hodnoty sú maximálne, pokiaľ nie sú zobrazené ako rozsah.
| Prvok | TP304 |
| nikel | 8.0-11.0 |
| Chromium | 18.0-20.0 |
| kremík | 1,0 max |
| mangán | 2,0 max |
| Uhlík | 0,08 max |
| Fosfor | 0,045 max |
| Síra | 0,03 max |
Mechanické vlastnosti a rozmerové tolerancie
| Nehnuteľnosť | Požiadavka TP304 |
| Pevnosť v ťahu | 515 MPa (75 ksi) min |
| Medza klzu (0,2 % offset) | 205 MPa (30 ksi) min |
| Predĺženie | 35 % min |
| Tvrdosť podľa Rockwella | 90 HRB max |
Tieto hodnoty zodpovedajú žíhaným vlastnostiam typu 304 a zaisťujú, že rúrku možno ohnúť, zvariť a upnúť do procesných liniek bez straty štrukturálnej integrity. Nízka hranica tvrdosti tiež odráža potrebu dobrej tvarovateľnosti v armatúrach a spojoch objímok.
ASTM A270 tiež kontroluje odchýlky- vonkajšieho priemeru, takže sanitárne armatúry a tesnenia spoľahlivo tesnia. Prípustné variácie sú zhrnuté nižšie.
| Vonkajší priemer, in. (mm) | Variácia vonkajšieho priemeru nad, v. (mm) | Variácia OD pod, v. (mm) |
| 1 000 (25.4.) a menej | 0.005 (0.13) | 0.005 (0.13) |
| Viac ako 1 (25,4) až 2 (50,8) | 0.008 (0.20) | 0.008 (0.20) |
| Viac ako 2 (50,8) až 3 (76,2) | 0.010 (0.25) | 0.010 (0.25) |
| Viac ako 3 (76,2) až 4 (101,6) | 0.015 (0.38) | 0.015 (0.38) |
| Nad 4 (101,6) až 5,5 (139,7), okrem | 0.015 (0.38) | 0.015 (0.38) |
| Nad 5,5 (139,7) až 8 (203,2), okrem | 0.030 (0.76) | 0.030 (0.76) |
| Od 8 (203,2) do 12 (304,8) | 0.050 (1.27) | 0.050 (1.27) |
Povrchová úprava a čistiteľnosť
Sanitárna rúra je špecifikovaná vnútornou povrchovou úpravou ako aj veľkosťou. Dve bežné triedy povrchovej úpravy sú 180 mesh, s drsnosťou povrchu do asi 32 mikropalcov Ra, a 320 mesh, s drsnosťou do asi 20 mikropalcov Ra. Čím jemnejšia je povrchová úprava, tým ľahšie sa povrch čistí a tým menšie je riziko ukladania baktérií. V prípade mliečnych výrobkov a nápojov je široko akceptovaná povrchová úprava 180-očiek; pre farmaceutické aplikácie a aplikácie s vysokou čistotou je špecifikovaná jemnejšia povrchová úprava 320 mesh alebo lepšia. Povrchová úprava sa dosiahne mechanickým leštením, elektrolytickým leštením alebo kombináciou, po ktorej nasleduje pasivácia.
Aplikácie pri spracovaní potravín a nápojov
Sanitárna rúrka TP304 je štandardný líniový materiál pre hygienické procesné potrubia. Pri spracovaní mlieka nesie mlieko v pasterizačných linkách, spája tanky na fermentáciu syra a jogurtu a vytvára čisté-in{3}}okruhy (CIP), ktoré umývajú závod. Pri výrobe nápojov sa používa na rozvody piva a vína, sýtené -nápojové dýzy a odparovače štiav-. V mäsovom a hydinárskom priemysle slúži v systémoch vstrekovania soľanky, cirkulačných potrubiach chladiacej vody a vypúšťaní sanitárnych odpadových vôd. V každom prípade je kombinácia hladkých povrchov, odolnosti voči korózii a čistiteľnosti to, čo robí rúrku vhodnou pre styk s potravinami.
FAQ
Q1. Aký je rozdiel medzi ASTM A270 a ASTM A312?A270 je špeciálne pre sanitárne potrubie s kontrolovanou povrchovou úpravou a rozmerovými toleranciami pre hygienické služby; A312 je všeobecná špecifikácia potrubia pre procesné potrubie bez rovnakých požiadaviek na povrchovú-úpravu.
Q2. Čo znamená 180 mesh alebo 320 mesh?Vzťahujú sa na zrnitosť leštiaceho média použitého na vnútornom povrchu. Povrchová úprava 180 mesh typicky poskytuje drsnosť do približne 32 Ra; 320 mesh až do približne 20 Ra, pričom jemnejšie povrchové úpravy sa ľahšie čistia.
Q3. Je možné sanitárnu rúrku TP304 ohnúť a zvariť na mieste?áno. Žíhané vlastnosti poskytujú dobrú tvarovateľnosť a orbitálne zváranie s inertným plynom vytvára hladké, čistiteľné spoje. Na obnovenie povrchovej úpravy zvaru sa odporúča renovácia povrchu po zvare.
Q4. Je TP304 vhodný pre všetky potravinárske výrobky?TP304 odoláva väčšine potravinárskych produktov a štandardným chemikáliám CIP. V prípade vysoko kyslých produktov alebo produktov bohatých na chloridy- sa môže vyžadovať TP316 alebo vyššia-legovaná sanitárna kvalita.
Q5. Prečo je povrchová úprava dôležitá v sanitárnom potrubí?Baktérie ľahšie priľnú na drsné povrchy a škrabance ich chránia pred čistiacimi chemikáliami. Hladká vnútorná úprava znižuje čas čistenia a riziko kontaminácie, čo je podstatou sanitárneho dizajnu.
Zaslať požiadavku






